بانک مرکزی اهرم نظارتی طلا و ارز کشور است

بانک مرکزی اهرم نظارتی طلا و ارز کشور است به گزارش خبرگزاری صدا و سیما ؛ محمد کشتی آرای در گفتگوی برنامه پرسمان رادیو گفت و گو اظهار داشت: اهرم نظارتی و مسئول ارز و طلای کشور،بانک مرکزی است که برای تنظیم بازار همیشه وارد عمل شده است.
رئیس اتحادیه ی طلا و جواهر تهران افزود : در مواقعی که روی قیمت سکه در بازار (به دلیل افزایش تقاضا) حباب ایجاد شود ، بانک مرکزی وارد بازار می شود و با حراج هایی که در مقاطع مختلف در بانک های عامل خود دارد ،قیمت و عرضه و تقاضا را کنترل می کند.
وی خاطر نشان کرد: در ایران قیمت طلا از حاصلضرب قیمت ارز و قیمت جهانی تعیین می گردد بطوریکه در مورد هر قطعه سکه (با وزن 8 گرم ممیز133 هزارم گرم) مقدار طلایی که درونش بکار رفته با قیمت جهانی و ارز محاسبه می شود.
کشتی آرای افزود : در این محاسبه مبالغی نیز بعنوان هزینه ی ضرب و هزینه های جانبی در نظر گرفته می شود و پس از آن قیمت تمام شده ای حاصل می شود و در پایان سود معمول و معقولی که غالبا در بازار رایج است به این قیمت تمام شده اضافه می شود که در واقع قیمت نهایی و واقعی سکه خواهد بود.
رئیس اتحادیه ی طلا و جواهر تهران اذعان کرد: هر فرد غیر حرفه ای نیز می تواند با در دست داشتن قیمت جهانی، قیمت ارز و وزن سکه،قیمت سکه را محاسبه کند.
دکتر حسینی،عضو هیئت نمایندگان اتاق ایران هم گفت : قیمت طلا در بازار ایران از معدود کالاهایی است که دقیقا با قیمت جهانی و قیمت دلار مرتبط است.
این کارشناس اقتصادی خاطر نشان کرد: به نظر می رسد کالاهای خیلی کمی داریم که تا این حد وابسته به عوامل جهانی باشد و روزی که اقتصاد کشورمان ثبات نداشت همه کالاها به شدت به قیمت ارز و طلا وابسته بود و در حالت ثبات اقتصادی نیز قطعا دیگر بحث سکه و طلا نمی تواند موضوع اصلی اقتصاد کشور باشد.
عضو هیئت نمایندگان اتاق ایران تصریح کرد : به نظر می رسد بانک مرکزی مقداری نظارت و کنترل را در این زمینه بیشتر کرده و به دلیل ثبات قیمت دلار،حساسیت های قیمت سکه کاهش یافته است.

اشتراک در شبکه های اجتماعی

Submit to DiggSubmit to Google PlusSubmit to LinkedInشبکهدکمه اشتراک گذاری تلگرام

نظر شما

نظرات شما پس از بررسی انتشار داده خواهد شد


http://fun.akairan.com/divanehafez/fale-hafez-mani/

http://fun.akairan.com/talebini/stekhareh/

http://khanehdar.akairan.com/khanehdari/decor1/

http://koodakan.akairan.com/koodak/zaieman1/

http://www.akairan.com/havades-akhbar/

http://irantoorism.akairan.com/

http://jahangasht.akairan.com/

http://varzeshkar.akairan.com/sport/badansazi-banovan/